Türkiye'nin haftalık aşılama hedefi

Tam kapanma tedbirleri sonrası kademeli normalleşmeye geçen Türkiye'de koronavirüs vakaları 7 binin altına indi. Bugün gözler bir yandan açıklanması beklenen kabine kararlarına çevrilmişken diğer taraftan özellikle Almanya'dan gelecek BioNTech aşılarının aşılama programına nasıl bir çevrileceği heyecanla bekleniyor.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre, aşılama konusunda birçok anlaşmaya imza atan Türkiye'nin haftalık hedefi 5 milyon doz aşı yapabilmek. Bu hedefin yakalanabilmesinin BioNTech aşılarının Türkiye’ye gönderilme hızına bağlı olduğu öğrenildi.

Yapılan planlamaya göre Haziran sonuna kadar gönderilecek 30 milyon doz aşının 30 milyon kişiye uygulanması düşünülüyor.

Bilim Kurulu aldığı karar göre, 18 yaş üstünün temmuz-ağustos ayları arasında aşılanması ve aynı grubun ikinci doz aşılarının 8 hafta sonra yapılması planlanıyor.

Nüfusun tamamı aşılandıktan sonra gündeme gelecek en kritik konu hatırlatma dozları olacak. Kış ayları başlamadan, Sinovac aşısı olanların 6 ay, BioNTech aşısı olanların ise 9 ay geçtikten sonra hatırlatma dozu yaptırmaları planlanıyor. Hatırlatma dozunu farklı aşılarla yapmak isteyenler için nasıl bir karar verileceği şuan belirsizliğini koruyor. Bu meselenin karara bağlanabilmesi için bilim insanlarının yaptığı çalışma sonuçları bekleniyor.