Yerli aşı Turkovac, Omicron'a karşı da etkili

Türkiye'nin ürettiği ilk yerli ve milli koronavirüs aşısı olan Turkovac'ın koruyuculuğu ile ilgili sorular cevabını buldu. Şanlıurfa'daki seri üretimin yapıldığı tesisi ziyaret eden Türkiye Aşı Enstitüsü Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, bu konuyla ilgili endişeleri bulunan vatandaşları rahatlatacak açıklamalar yaptı.

Omicron varyantının çok hızlı bir şekilde yayıldığını belirten Kara, ellerindeki verilere göre yeni varyantın Delta'ya göre iki katlı hızla bulaş olduğunu belirterek koruyuculuğu ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Diğer çalışmalardan ve verilerden elde ettiklerimizi yorumlayıp bunun yansıması olarak düşünürsek, bizim elde ettiğimiz antikor seviyeleri Omicron'a karşı koruyuculuk sağlayacak şekilde görünüyor. Bu yönde çalışmalarımız ve bilimsel verileri bir araya getirme çalışmalarımız sürüyor. TURKOVAC'ı mevcut elimizdeki verilerle karşılaştırdığımız zaman Omicron'a karşı da koruyuculuk sağlıyor ama bunun süresi ne kadar olacak, bunu şimdi söylemek mümkün değil.