Üçüncü doz aşı daha fazla antikor üretiyor

Koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında artık tüm gözler aşılama kampanyasına çevrilmiş durumda. Önümüzdeki yıl hayatı tamamen normalleştirmek isteyen Türkiye büyük bir hızla nüfusunu aşılıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada hatırlatma dozu olarak da adlandırılan 3. doz aşının uygulanabileceğini açıklamıştı.

Dünya daha çok bir ve iki doz aşıyı tartışırken bakanlığın almış olduğu karar tartışma konusu oldu. İstanbul Üniversitesi'nden bu tartışmalara dair çarpıcı bir cevap geldi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Tufan Tüfek, üçüncü doz aşısını olmak isteyenlerin yüreğini ferahlatacak bir açıklama yaptı. Tüfek, Sinovac aşısı ile yapılan hatırlatma dozlarının Faz-2 çalışmalarının neticelendirildiğini duyurdu.

Dr. Tüfek, "2 doz Sinovac yapılanlara 3. doz Sinovac (hatırlatma) yapılmasının Faz 2 çalışmasının sonuçları açıklandı. Sonuçlar oldukça iyi, aşıdan 15 gün sonra 10-20 kat antikor artışı gözleniyor. Gerçek yaşam verilerini de bekliyoruz." ifadelerini kullandı.