Yeril aşı Turkovac'ta Faz-3 başladı

Koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında yabancı ülkelerden ihraç ettiği aşılarla çalışmalarını sürdüren Türkiye, yerli aşı üretimi için geri sayıma başladı.

Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından adının Turkovac olduğu duyurulan aşı için kritik bir eşik daha geçildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, Turkovac-Coronovac aşısı için üçüncü doz klinik çalışmalarının Ankara Şehir Hastanesi'nde başlatıldığını duyurdu.

Resmi Twitter hesabından açıklama yapan Koca, çalışmaya 2 doz Sinovac aşısı yapılıp 2. dozun üzerinden 90 gün geçen 18-59 yaş arası gönüllülerin katıldığını açıkladı.

GÖNÜLLÜLÜK ŞARTLARI

Yerli aşının Faz-3 çalışmaları için gönüllü olanlar, 18-55 yaş aralığında, koronavirüs olmamış, PCR testi yaptırıp pozitife rastlanmayan, daha önce koronavirüs aşısı yaptırmamış, ayrıca Toraks bilgisayarlı tomografisi (BT) testi veya antikoru pozitif olmayan kişiler arasından seçildi.

Ayrıca bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen kronik hastalıklardan "kelebek hastalığı" olarak da isimlendirilen Sistemik veya Kutanöz Lupus Eritematozus, otoimmün hastalıklar, Romatoid Artrit, Guillain-Barre Sendromu, Sjögren Sendromu, Glomerülonefrit, Haşimato hastalığı, HIV ve dev hücreli arterit hastalıklarına sahip kişiler de çalışmaya dahil edilmedi.

40 BİN ÜZERİ GÖNÜLLÜ

Bu koşulları yerine getirebilin gönüllü adaylar e-Nabız sistemi aracılığıyla, toplu taşıma araçlarına binip binmedikleri, çalışma hayatlarında yer alıp almadıkları, çalışıyorsa insanlara yakın, topluma açık bir mekanda mı görev aldığı sorularının yer aldığı ankete katıldılar.

Bu doğrultuda, başvurular arasından gerekli koşulları sağlayan yurt içi ve yurt dışındaki 40 bini aşkın gönüllü, yerli aşının Faz-3 çalışmalarına katılmaya hak kazandı.