Yerli aşı Turkovac Çin aşısından daha etkili

Bir taraftan ithal ettiği koronavirüs aşılarıyla aşılama kampanyasını tüm hızıyla sürdüren Türkiye diğer taraftan ilk yerli koronavirüs aşısı Turkovac'ı bitirmeye hazırlanıyor.

Son aşamaya gelinen aşının raporlama çalışmasında çarpıcı bilgiler ortaya çıktı. Yapılan çalışmalar neticesinde Turkovac'ın Çin aşısı Sinovac'tan daha etkili olduğu  yüksek düzeyde antikor içerdiği belirlendi.

Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüsü Başkanlığı (TÜSEB) ile Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) tarafından koronavirüse karşı geliştirilen yerli koronavirüs aşısının Faz-2 çalışmaları tamamlanmış ve rapor hazırlanmıştı.

Sözkonusu raporlamada yer alan isimlerden biri olan ERÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız yaptığı açıklamada "Bizim aşımız Turkovac inaktif bir aşı. Çin aşısıyla benzer bir aşı ancak, biz yaptığımız Faz-1, Faz-2 çalışmalarında aşımızın Sinovac'tan çok daha etkili olduğunu gördük. Çok daha yüksek antikor düzeyine sahip ve yan etkileri de BioNTech ile benzer. Aşı olmayan, aşıdan korkan ya da özellikle mRNA aşısının çok fazla yan etkilerinden korkusu olan kişilerin ve Çin aşısını yaptırmak istemeyenler için bizim aşımız çok iyi bir alternatif.” ifadelerini kullandı.