Yoğun bakımdaki gençlerin yüzde 100'ü aşısız

Koronavirüs pandemisiyle mücade eden Türkiye'de hızla artan vakalar karşısında aşılama kampanyası tüm hızıyla sürüyor. Virüsü yenmenin tek çözüm yolu aşı olarak gösterilirken diğer taraftan aşı karşıtlığının en çok gençler arasında rastlandığı belirtiliyor.

Genç yaş grubunda daha fazla olan aşı karşıtlığı sonrası yoğun bakımlarda tedavi gören genç hasta sayısında paralel bir yükseliş yaşanıyor. Öyle ki, elde edilen bilgilere göre şuanda yoğun bakımlarda yatan hastaların büyük bir çoğunluğu gençlerden oluşuyor.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kovid-19 Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Ayşe Özcan, yoğun bakımda yatan hastaların yaş ortalamasının giderek düştüğünü belirterek burada yatan genç hastaların yüzde 100'ünün aşısız olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Özcan, 3 ay önce yoğun bakım doluluk oranı yüzde 40'lar seviyesindeyken, haziran ayı sonrasında bu oranın yüzde 100'e geldiğini belirtti. Özcan, "6 ay öncesine göre en büyük farkı yoğun bakıma yatan kişilerin yaş ortalamasında görüyoruz. Çok belirgin şekilde genç hastalarımız var yoğun bakımda yatan. Önceden 65 yaş ve üzerini yoğun bakıma kabul ederken özellikle son 2 ay içinde genç hastaları kabul ettik. Bizim geçen ay 2 tane 18 yaşında yoğun bakım tedavisi gerektiren hastamız oldu. Şu anda da ağırlıklı olarak 30-40 yaş civarında hastaları kabul ediyoruz ve bu hastaların da yüzde 100'ünün aşısız olduğunu söyleyebilirim. " ifadelerini kullandı.