Yoğun bakımlarda doluluk oranı tavan yaptı

Koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında aşılama çalışmalarını sürdüren Türkiye'de en büyük zorluk aşı karşıtlığı. Bazı vatandaşların yapılan kara propaganda sebebiyle aşı olmaması birçok kişiye pahalıya mal oluyor.

Vaka sayısının 20 bin dolaylarında seyretmesinin ve aşısız kişilerin fazlalığı nedeniyle yoğun bakımlarda yeniden yoğunluk görülmeye başlandı.

YOĞUN BAKIMLARDA AŞISIZ HASTALAR DAHA FAZLA

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran son durumu açıkladı. Demirkıran, salgının bu kez Delta ya da Delta Plus varyantanlarla karşılarına çıktığını belirterek "Türk Yoğun Bakım Derneği olarak üyelerimizden ve diğer yoğun bakımlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda şu anda aşısız hastalar daha fazla yoğun bakımlarda yatıyorlar. Hastalık aşısız olan hastalarda ağır seyrediyor. Maalesef hayatlarını kaybedebiliyorlar, yaş grubu olarak orta yaş grubu hastalar bunlar 35-55 yaş arası hastalar maalesef aşısız iseler daha ağır biçimde hastalıkları seyrediyor." dedi.

Yoğun bakımlarda doluluk oranlarının bazı şehirlerde ciddi oranda arttığını belirten Demirkıran, tatil yörelerinde ve büyükşehirlerde maske kullanımının tamamen unutulmuş durumda olmasından şikayet etti. Ekim-Kasım ayları endişeleri olduğunu belirten Demirkıran, bu aylarda hastalığın ciddi ölçüde artmasından endişe ettikleri için gerekli tüm hazırlıkları başlattıklarını söyledi.

YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE 70'LERDE

Demirkıran, yoğun bakımlarda kalan hastaların sayısının giderek yükseldiğini belirterek "Yoğun bakımlar doldu, taştı yer bulunamaz oldu. Dolayısıyla şu anda buna karşı tedbirli olmak için hazır durumdayız gibi görünüyor. Geçen yıl bu dönemde daha az hasta sayısı var gibi gözüküyordu. Tabii hasta sayısı arttıkça bizi endişelendiriyor. Günlük vaka sayısının artışı bir problem ama bunu önlemenin yolunun olduğunu bilip yapmıyor daha enteresan. Doluluk oranı şu anda yüzde 60-70’ler civarında görülüyor. Biraz dikkate almak, uyarılmak lazım. Oran artabilir, dikkatli davranmak lazım." ifadelerini kullandı.