ABD'de siyasi adaylara sansür yasaklandı

ABD'nin geçtiğimiz yıl yapılan başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump'a sosyal medya platformların tarafından adeta dijital diktatörlük uygulanmıştı. Trump'ın paylaşımlarını sansürleyen, paylaşılmasını engelleyen platformlar, bir başkan adayının görüşlerini kendi siyasal görüşlerine uymadığı gerekçesiyle kısmıştı.

Bu konu hakkında uzunca zamandır tartışan ve bunun sosyal medya şirketleri tarafından dijital diktatörlüğe dönüştüğünü fark eden bazı ABD eyaletleri harekete geçti. Trump'ta olduğu gibi başka adayların da görüşlerinin sansürlenmesini engellemek isteyen Florida eyaleti bu konuda ilk adımı atan taraf oldu.

Florida'da çıkan ve Vali Ron DeSantis tarafından onaylanan yasaya göre, sosyal medya platformları siyasi adayların hesaplarını artık kapatamayacak. Şirketler, hesaplarında kural ihlali gerçekleştiren liderlerin hesaplarını 14 gün süreyle askıya alabilme hakkına sahip ancak süresiz olarak kapatmaları yasaklanıyor.

Bu yasağı çiğneyen şirketler, eyaleti temsil eden adayların hesapları askıya alınmışsa günlük 250 bin dolar, yerel adayların hesapları askıya alınmışsa günlük 25 bin dolar para cezası ödeyecek.

DİĞER EYALETLER YOLDA

Sosyal medya şirketlerinin siyasal görüşleri doğrultusunda kendilerine negatif ayrımcılık yaptığını söyleyen bazı eyaletler Florida'dakine benzer yasaları çıkarmak için harekete geçti.

TRUMP DİJİTAL DİKTATÖRLÜK KURBANI OLMUŞTU

Başkanlık seçimi sırasında ABD Başkanı Donald Trump adeta dijital diktatörlük kurbanı olmuştu. Demokratları destekleyen bir çizgi izleyen Facebook, Instagram, YouTube, Snapchat ve Twitter gibi sosyal medya platformları Trump'ın hesaplarını askıya almış, yeni hesap açmasına izin vermemişti.