Milyonlarca kullanıcısını silmek üzere

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesini faaliyete geçirmekte kararlı davranıyor. Uygulama 8 Şubat'ta yürürlüğe sokacağını duyurduğu ancak kullanıcılarının alternatif uygulamalara yönelmesi ve uygulamayı silmeye başlaması üzerine geri adım attığı sözleşmeyi yeniden devreye sokmak üzere. Eğer kullanıcılar kabul etmezse Ağustos ayında milyonlarca hesap silinebilir.

WhatsApp daha önce 8 Şubat 2021'de yürürlüğe gireceğini açıkladığı gizlilik sözleşmesini gelen tepkiler ve alternatif uygulamalara hızlı geçiş sebebiyle ertelemek zorunda kalmıştı. Ancak şirket milyonlarca kullanıcının tepkisine rağmen yeni sözleşmeden vazgeçecek gibi durmuyor. Uygulama kullanıcılarına güncelleme yapmaları için 15 Mayıs'a kadar süre verdi, sözleşmeyi kabul etmeyenlerin hesapları kesin olarak silinecek.

WHATSAPP GİZLİLİK SÖZLEŞMESİNİ KABUL ETMEYENLERE NE OLACAK?

Sözleşmeyi reddedenlerin hesapları bir süre pasif durumda kalacak. Bu süre boyunca kullanıcıların yazışmalarını yedekleme hakkı var. Ancak 120 günün bitiminde kullanıcı hesapları tamamen silinecek.

SÖZLEŞMEYİ ONAYLARSAK NELER OLACAK?

WhatsApp'ın beyanına göre, kabul edenlerin mesajları gizliliği korunmaya devam edilecek. Ancak şirket, kullanıcıların konum, satın alma geçmişi ve cihaz bilgileri gibi kişisel verilerine ulaşabilecek. Bu veriler aynı şirkete ait olan Facebook ile de paylaşılacak.