WhatsApp gizlilik sözleşmesinde geri adım attı

Mesajlaşma platformu WhatsApp, geçen yıl sonu duyurusunu yaptığı ve 8 Şubat'ta faaliyete geçireceğini açıkladığı daha sonra 15 Mayıs'a ertelediği "gizlilik sözleşmesi" hakkında geri adım attı. Platform, sözleşmeyi kabul etmeyenlerin hesaplarının silinmeyeceğini duyurdu.

Şirketin 8 Şubat'ta faaliyete geçireceğini duyurduğu yeni gizlilik sözleşmesine göre elde edilen verilerin Facebook ile paylaşılmasının yanı sıra birçok veriye daha geniş kapsamlı ulaşımının önünü açıyordu.

Sözleşmeye karşı olan milyonlarca kullanıcı sözleşmeyi kabul etmeyeceğini söyleyip uygulamayı silmeye başlamıştı. Elde etmek istedikleri kârın, zarardan küçük olduğunu fark eden şirket, kullanıcılarının tepkilerini hafifletmek adına 8 Şubat'taki süreci 15 Mayıs'a ertelemişti. Ancak gelen tepkiler dinmeyince yeniden politika değişikliğine gidildi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

WhatsApp, twitterdan yaptığı duyuruda sözleşmeyi kabul etmeyenlerin hesaplarının silinmeyip olduğu yerde kalacağını, daha sonra sözleşmeyi kabul edenlerin uygulamayı kullanmaya devam edeceğini açıkladı.