Facebook Kovid-19 yasağını kaldırdı

Koronavirüsün ilk çıktığı günde bugüne ortaya koyulan en çarpıcı komplo teorisi virüsün insan yapımı olduğuydu. Pekçok insan virüsün Çn'in Vuhan pazarında değil Vuhan'daki bir viroloji enstitüsünde insan yapımı olarak çıktığıydı.

Bu teorilere Beyaz Saray yönetimi de karışmış ve Başkan Trump, Çin'i virüsü yaymakla suçlamıştı. Bununla kalmayan Washington yönetimi, CIA açıkladığı raporda virüsün Çin'de bir laboratuarda üretilmiş olabileceğine dair raporunu paylaşmıştı.

Bu söylentiler sonrası ABD'li sosyal medya platforum Facebook, 2021'in Şubat ayından itibaren virüsün insan yapımı olduğunu iddia eden paylaşımları yasaklama kararı almıştı.

Bu karardan vazgeçen şirket dikkat çeken bir açıklama paylaştı. Açıklamada, "Koronavirüsün kökenine ilişkin devam eden araştırmalar ışığında ve halk sağlığı uzmanlarına danışmamız sonucunda, virüsün insan yapımı olduğu veya üretildiği iddialarını artık engellemeyeceğiz." ifadelerine yer verildi.

Facebook Kovid-19 yasağını kaldırdı

YENİ ABD YÖNETİMİ ARAŞTIRIYOR

ABD Başkanı Joe Biden, ay başlangıcında virüsün insan yapımı olabileceği konusu hakkında bir rapor aldığını ve konunun takipçisi olacağını açıkladı.

Biden, istihbarattan virüsün kökenine dair araştırmalarını hızlandırmalarını ve 90 gün içinde başkanlığa bir rapor takdim etmelerini talep ettiğini açıkladı.