Sosyal medyanın çöküşü Zuckerberg'i batırdı

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları WhatsApp, Facebook ve Instagram dün büyük bir çöküş yaşadı.

Bu üç sosyal medya uygulamasına erişim sağlanamazken Twitter'de herhangi bir aksama meydana gelmedi. Bunun üzerine rakiplerini ti'ye alan Twitter, "hello literally everyone (kelimenin tam anlamıyla herkese merhaba)" paylaşımını yaptı.

7 saatlik yaşanan kesintinin ardından Facebook, Instagram ve WhatsApp sunucuları problemin giderildiğini ve kullanıcıların yeniden uygulamaları kullanabileceğini açıkladı.

Facebook sözcüsü, uygulamalarının yeniden çalışmaya başladığını ancak eski haline dönüşünün biraz daha süre alacağını aktardı.

ZUCKERBERG'İN SERVETİ 7 MİLYAR DOLAR DÜŞTÜ

Facebook'un eski çalışanlarından Frances Haugen; şirketin nefret, şiddet ve yanlış bilgiler paylaşan içeriklerle mücadelesinde kaydettiği aşamaları abarttığını ve yatırımcılarını aldattığını belgeleriyle birlikte açıkladı. Haugen'in açıklamalarının ardından şirket yaklaşık 60 milyar dolar kaybetti. Ayrıca Zuckerberg'in kişisel serveti de 7 milyar dolar birden düşerek kendisini en zenginler sıralamasında bir basamak geriye attı.

KÜRESEL EKONOMİYE AĞIR FATURA

Bu üç sosyal medya platformunun erişime 7 saatlik kapanması sonrası NetBlocks; WhatsApp, Instagram ve Facebook kesintisinin küresel ekonomiye maliyetinin yaklaşık 500 milyon dolar olduğunu bildirdi.