Vazgeçemeyenlere kötü haber

Whatsapp tartışmaları her geçen gün artarken tartışmalara yepyeni bir boyut Cumhurbaşkanlığıı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç'tan geldi. Koç son güncellemeyle birlikte Whatsapp'ın vatandaşlara ait fotoğraf, video ve dosyaları sunucularından silmediği ve istediği kadar depolayabileceğini söyledi.

Hatta bununla da sınırlı kalmayan Whatsapp bazı durumlarda IP adresi, telefon numarası ve konum verilerini bile depolayabilecek ve bunlar içiin kullanıcıların rızasına da ihtiyaç duymayacak.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç vatandaşlara Whatsapp'la ilgili şu uyarılarda bulundu:

  • Mesajlaşma, arama, durum, grup adı dâhil tüm grup bilgileri, profil fotoğrafı, son görülme bilgisi ve hakkımdaki kısmındaki bilgileri en son ne zaman güncellediğini gibi bilgiler toplanabilecek.
     
  • Pil seviyesi, sinyal gücü, uygulama sürümü, bağlantı bilgileri, dil ve saat dilimi ve tanımlayıcılar gibi cihaza ve bağlantıya özgü bilgiler işlenebilecek.
     
  • Konumla ilgili özellikler kullanılmasa bile kullanıcının genel konumunu tahmin etmek için IP adresleri ve telefon numarası alan kodları gibi diğer bilgiler kullanılabilecek.